MySkills Blog

Najczęstsze błędy w CV, przez które nie dostaniesz pracy

on 1 września 2016 No comments

Lato wielkimi krokami zmierza ku końcowi, a  wielu z Was zapewne postawiło sobie za cel, że po wakacjach zacznie szukać pracy.  Bez względu na to, czy szukasz pracy dodatkowej, czy zamierzasz aplikować na wymarzone stanowisko – zanim gdziekolwiek wyślesz swoje CV, sprawdź jakie są najczęstsze błędy w CV, które mogą pokrzyżować Twoje zawodowe plany.

Nieestetyczny wygląd CV

Musisz mieć świadomość, że nie jesteś jedyną osobą, która stara się o dane stanowisko. Dodatkowo rekruter czeka aż spłynie na jego skrzynkę kilkanaście zgłoszeń od kandydatów – i dopiero wtedy zabiera się za wstępną weryfikację. Wtedy na pierwszy rzut idzie ogólny wygląd Twojego CV. Bez względu na to, jak bogate jest Twoje doświadczenie zawodowe – jeśli nie zadbasz odpowiednio o stronę wizualną swojego CV, to możesz zostać odebrany jako osoba niechlujna, która nie przykłada się odpowiednio do swoich zadań. Oczywiście nie chodzi o to, by Twoje CV było graficznie na bardzo zaawansowanym poziomie. Jeśli nie aplikujesz na stanowisko, gdzie kreatywność jest brana pod uwagę jako nr 1, to wystarczy, że zadbasz o podstawową estetykę swojej wizytówki, którą jest CV. Zwróć uwagę, czy tekst jest napisany odpowiednią wielkością, czy nie ma za dużych/za małych odstępów między wierszami, czy zostały zastosowane punktory oraz akapity. Warto również zwrócić uwagę, czy wszędzie stosujesz ten sam zapis dat. Twoje CV ma na pierwszy rzut oka zachęcać do przeczytania!

Nieprofesjonalne zdjęcie oraz zbędne informacje w danych kontaktowych

Oczywiście nikt nie może narzucić Ci, że Twoje CV koniecznie musi zawierać zdjęcie, jednak ogólnie się już przyjęło, że lepiej je dodać, niż nie dodać. Jest to pierwszy krok do pokazania kim jesteś. Jeśli dodasz niestosowne zdjęcie – nawet takie, które zgarnęło najwięcej polubień na Facebooku czy Instagramie, to nikt nie będzie na Ciebie patrzeć poważnie. Odpadają wszelkie zdjęcia z wakacji, imprez i pokrewne. Twoje zdjęcie musi być naturalnym portretem, na którym masz na sobie biznesowy strój, makijaż i fryzurę.

Często popełnianym błędem jest również informowanie przyszłego pracodawcę, jaki jest Twój stan cywilny, jakie miejsce urodzenia czy znak zodiaku. W danych kontaktowych natomiast nie może zabraknąć numeru telefonu oraz adresu e-mail.

Ogólniki

Twoje CV ma odzwierciedlać Twoje doświadczenie zawodowe. Jeśli nie sprecyzujesz, za co dokładnie byłeś odpowiedzialny, to jest nikła szansa, że rekruter zainteresuje się Tobą na tyle, że zechce zapytać o Twoje obowiązki na rozmowie kwalifikacyjnej. Może w ogóle Cię na nią nie zaprosić, aby nie stracić swojego czasu. Wystrzegaj się również napompowanych zwrotów, które uczynią z Twojego CV bańkę mydlaną. Lepiej, żeby zawrzeć konkretne informacje o pełnionych obowiązkach.

To samo tyczy się Twoich dodatkowych umiejętności oraz zainteresowań. Nie pisz, że interesujesz się kinem czy muzyką, bo nic to o Tobie nie mówi. Nie pisz również, że bardzo dobrze znasz jakiś język obcy. To nic nie znaczy – dla każdego „bardzo dobrze” oznacza co innego, ponieważ każdy ma inny punkt odniesienia. Lepiej napisać, że interesują Cię określone gatunki filmowe lub twórczość wybranego muzyka. Tak samo lepiej napisać, że Twój angielski jest na poziomie np. B2. Idealnie byłoby, gdybyś mógł pochwalić się certyfikatem, który potwierdza Twoje umiejętności czy informacją o ukończonym szkoleniu.

Groch z kapustą

Nasza ścieżka zawodowa może układać się różnie i jest to zrozumiałe. Nie każdy od początku wie, czym się chce zajmować i nie każdy dostał wymarzoną pracę od razu. Zawodowe początki bywają różne i nie ma w tym nic złego, jednak jeśli chcesz aplikować na konkretne stanowisko związane z Twoim wykształceniem, to oszczędź i sobie i rekruterowi wypisywania wszystkich dotychczasowych prac. Ważne, aby Twoje CV pokazywało, że Twoja aplikacja na dane stanowisko nie jest przypadkowa i że poprzednie zajęcia to potwierdzają. Nawet jeśli na poprzednim stanowisku miałeś wiele różnych obowiązków, to wybierz te, które będą się pokrywały z tymi na stanowisku, o które się starasz.

Błędy językowe

Zapamiętaj raz na zawsze – lepiej przeczytać swoje CV o raz za dużo niż za mało. Wysłanie CV z błędami językowymi to jak strzał w kolano. Biorąc pod uwagę, że o wiele lepiej zapamiętujemy coś negatywnego – Twoje CV w takim przypadku z pewnością zostanie zapamiętane jako to z błędem ortograficznym czy literówką, a odebrane zostanie jako brak szacunku i niedbalstwo. A nie na tym Ci zapewne zależy.

Brak klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych

Jeśli tego zabraknie – rekruter nie będzie mógł się z Tobą skontaktować, nawet jeśli Twoje CV będzie najlepsze wśród wszystkich kandydatów. Klauzula umieszczana jest na końcu CV. Jej treść to: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.)”.

Warto przejrzeć swoje CV ponownie i sprawdzić, czy nie zawiera wymienionych tutaj błędów. W kolejnym artykule dowiesz się, w jaki sposób stworzyć CV, aby nie miało sobie równych.

A tymczasem – czy dodalibyście coś do tej listy?

Anna WojciechowskaNajczęstsze błędy w CV, przez które nie dostaniesz pracy

Related Posts

Take a look at these posts