MySkills Blog

Studia – i co dalej?

on 24 sierpnia 2016 No comments

Część z Was zapewne cieszy się jeszcze beztroskim czasem wakacji. Do października jeszcze daleko, więc szczęśliwcy, na których nie czeka kampania wrześniowa mają jeszcze chwilę, by zająć się sobą. Pewnie nie spodoba Ci się to, co teraz przeczytasz – ale to dobry czas, by pomyśleć o swojej przyszłości. Studia bowiem trwać nie będą wiecznie (przynajmniej tego Ci życzę!), więc warto pomyśleć o tym, co wpiszesz do swojego CV. Jeśli tylko informację o ukończonych studiach – to bardzo Ci współczuję.

Pięć lat to idealny czas, aby przygotować się do wejścia na rynek pracy. Jest to czas, kiedy możesz zweryfikować czy Twój wybór jest właściwy, czy naprawdę podoba Ci się to, co chcesz robić zawodowo. Czas, kiedy jeszcze bez większych konsekwencji możesz zmienić swój wybór i czas, kiedy powinieneś (bez względu na kierunek studiów) zadbać o swoje dodatkowe umiejętności.

Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka

Musisz pamiętać, że na rynku pracy niezwykle ważne są umiejętności praktyczne. Wiedza to podstawa, ale jeśli chcesz zdobyć wymarzoną pracę, to musisz potrafić wykonywać swoje zadania, a nie tylko znać teorię. Pierwszym punktem w CV, na który zwróci uwagę Twój przyszły pracodawca to doświadczenie zawodowe. Nie popełniaj błędu wielu studentów i nie odwlekaj zdobywania doświadczenia zawodowego na ostatnią chwilę. Dobrym momentem na odbycie pierwszych praktyk zawodowych i staży jest III rok studiów, kiedy już posiadasz określoną wiedzę i jesteś już w stanie sprawdzić ile teoria ma się do praktyki. Praca w doświadczonym zespole, pod okiem dobrego mentora, może dać więcej niż kilka miesięcy wytężonej nauki. Weź to pod uwagę i – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś – napisz do firmy, w której chciałbyś postawić swoje pierwsze kroki. Kto wie – może współpraca zaowocuje stałą współpracą?

Certyfikat to nie zwykły papier

Mówi się, że papier przyjmie wszystko – ale nie w przypadku certyfikatów. Odbycie wartościowego szkolenia, które zakończy się przyznaniem certyfikatu da Ci więcej niż rozpisywanie w CV swoich dodatkowych umiejętności. Oprócz tego, dasz jasno do zrozumienia, że zostały one zweryfikowane i potwierdzone przez doświadczonego eksperta. Warto wiedzieć, że im wcześniej wejdziesz na swoją ścieżkę szkoleniową, tym lepiej. Pamiętaj, że studia często dają tylko zarys tematu, a dopiero ukierunkowane szkolenie doprecyzuje zagadnienia, które są w nim najistotniejsze. Wykorzystaj więc wakacyjny czas, przejrzyj oferty szkoleniowe najlepszych firm na rynku i wybierz coś dla siebie, póki masz czas i nie gonią Cię ważne terminy.

Tylko od Ciebie tak naprawdę zależy, czy 5 lat studiów będzie dla Ciebie niczym trampolina dla Twojej kariery, czy stworzysz z nich czarną dziurę, w której pochłoniesz jedne z najlepszych lat swojej młodości. Pewne jest jedno – jeśli już dziś się nad tym zastanowisz i zaplanujesz konkretne działania, to jesteś w stanie wiele zdziałać. Nie oglądaj się na innych i nie usprawiedliwiaj, że Twoi znajomi działają inaczej. Twój los jest w Twoich rękach.

MySkills trzyma za Ciebie kciuki! :-)

Anna WojciechowskaStudia – i co dalej?

Related Posts

Take a look at these posts