MySkills Blog

Jakie pytania zadać pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej?

on 10 sierpnia 2017 No comments

Rozmowa kwalifikacyjna to, jak sama nazwa wskazuje, rozmowa. Innymi słowy – dialog, nie monolog. Choć zdawać by się mogło, że oceniana jest tutaj wyłącznie jedna strona – kandydat, to w rzeczywistości oceniane są obie strony. Jako kandydat masz takie samo prawo ocenić, czy jesteś zainteresowany pracą w danej firmie, czy nie. Obie strony są sobie równe – pracodawca potrzebuje pracownika, a pracownik pracy. Obie strony wzajemnie siebie potrzebują i mają takie samo prawo, aby ocenić, czy są zainteresowane współpracą. Warto zatem wykorzystać ten moment, aby zdobyć jak najwięcej istotnych informacji. Do tego idealnie sprawdza się ostatni etap rozmowy pt. „Czy ma pan/pani jakieś pytania”?

Być może okaże się, że rekruter podczas prezentowania najważniejszych informacji na temat firmy, wyczerpie temat na tyle, że nie pojawią Ci się w głowie żadne dodatkowe pytania. Warto jednak przygotować sobie listę pytań do pracodawcy, ponieważ brak pytań może zostać odebrany przez rekrutera jako brak zainteresowania i zaangażowania.

Oto pytania, które możesz zadać podczas rozmowy o pracę:

  1. Zanim przejdę do zadania swoich pytań, chciałbym się upewnić, czy powinienem rozwinąć któryś temat? Chcą państwo usłyszeć coś więcej?
  2. Jakie są państwa wyobrażenia na temat osoby, która zostanie zatrudniona na to stanowisko?
  3. Kto będzie moim bezpośrednim przełożonym?
  4. Co podoba się pani/panu najbardziej w pracy dla tej firmy?
  5. Jak wygląda typowy dzień pracy na tym stanowisku?
  6. Jakie cechy cenią Państwo u swoich pracowników najbardziej?
  7. W jaki sposób firma wspiera pracowników w rozwoju zawodowym?
  8. W jaki sposób reagują państwo na konflikty zgłaszane przez pracowników?

Jak widzisz, są to pytania, które w większości przypadków nie są rozwijane przez rekrutera podczas standardowego wprowadzenia w świat firmy. Zadając przynajmniej dwa z nich, zaprezentujesz się jako osoba rzeczowa i szczerze zainteresowana pracą na danym stanowisku. Pytania te pomogą Ci również podjąć świadomą decyzję, czy naprawdę jesteś zainteresowany pracą w danej firmie.

Anna WojciechowskaJakie pytania zadać pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej?

Related Posts

Take a look at these posts