Tim Ferriss jest amerykańskim przedsiębiorcą, autorem poradników – w tym bestsellerowej książki „4-godzinny tydzień pracy”. W wywiadach opowiada, że w 2004 roku zaczął zastanawiać się nad tym, co tak naprawdę ogranicza ludzi oraz chciał znaleźć na to receptę. Jego rozmyślenia wynikały z bardzo ciężkich przeżyć osobistych, które próbował zagłuszyć suplementami diety. Wpadł w pułapkę – rano zażywał suplementy, które dawały mu energii, wieczorem coś, co pomagało się wyciszyć. Czuł się coraz gorzej, aż natknął się na cytat Seneki: „Cierpimy zawsze bardziej w wyobraźni niż w rzeczywistości”. Cytat zainspirował go na tyle, że Ferriss postanowił zgłębić „Listy” filozofa, w których natknął się na pewne ćwiczenie, które wykonywał sam Seneka.
Ćwiczenie zostało dostosowane przez Ferrissa do czasów współczesnych, a sam biznesmen przyznaje, że wykonuje je przynajmniej raz na kwartał. Jak można przeczytać w licznych wywiadach – to ćwiczenie pomaga mu zwalczać obawy i podejmować lepsze decyzje.
Przygotuj trzy kartki papieru i długopis. Krok po kroku wykonuj następujące polecenia:
- Określ konkretnie, czego się boisz.
Dokończ zdanie „A co jeśli…” – tutaj wpisz to, co chciałbyś zrobić, ale jednak wzbudza to w Tobie strach. Np. „A co jeśli założę własną firmę”? „A co jeśli poproszę o podwyżkę?”. Kartkę podziel na trzy części: problem/jak mu zapobiec/jak go naprawić.
Problem – wymień tu 10-20 rzeczy, które mogą pójść nie tak.
Jak mu zapobiec – wypisz tu wszystko, co możesz zrobić, aby zapobiec powyższym problemom.
Jak go naprawić – tutaj zastanów się, co możesz zrobić, aby rozwiązać sytuacje, które pojawiłyby się z punktu powyżej. Czy jest ktoś, kogo możesz poprosić o pomoc?
- Określ pozytywne skutki swojego działania
Wypisz tutaj wszystkie pozytywne zdarzenia, które mogą wyniknąć, jeśli podejmiesz ryzyko i zdecydujesz się na działanie opisane w punkcie 1. Postaraj się wypisać wszystkie możliwe pozytywne skutki swojej decyzji.
- Określ, co się wydarzy, jeśli nie podejmiesz działania
Co się stanie, jeśli nic nie zrobisz? Jeśli unikniesz podjęcia działania z punktu 1.? Jak będzie wyglądać Twoje życie za rok, dwa, pięć? Czy pozostawienie tej decyzji samej sobie sprawi, że będziesz się czuć lepiej, a Twoje życie będzie takie, jak sobie wymarzyłeś? Czy wręcz przeciwnie. Dobrze się nad tym zastanów.
To ćwiczenie było dla Tima Ferrissa kluczowe w jego karierze. Dzięki niemu zdał sobie sprawę, że powinien zrezygnować z rozkręcania biznesu, nad którym wówczas pracował. W efekcie wyjechał w trzyletnią podróż dookoła świata oraz napisał swój bestsellerowy poradnik „4-godzinny tydzień pracy”.
Ferriss zaznacza, że nie wszystkie nasze obawy są wytworem wyobraźni. Niektóre mają solidne podstawy, które trzeba dostrzec, zrozumieć i przemyśleć. Nie ma nic gorszego, jak pozostawienie obaw w sferze myśli i unikania podjęcia decyzji. Nawet, jeśli Twoją decyzją będzie zaniechanie działania, nad którym się wahasz.