MySkills Blog

Podejmuj lepsze decyzje dzięki ćwiczeniu Tima Ferrissa

on 13 czerwca 2017 No comments

Tim Ferriss jest amerykańskim przedsiębiorcą, autorem poradników – w tym bestsellerowej książki „4-godzinny tydzień pracy”. W wywiadach opowiada, że w 2004 roku zaczął zastanawiać się nad tym, co tak naprawdę ogranicza ludzi oraz chciał znaleźć na to receptę. Jego rozmyślenia wynikały z bardzo ciężkich przeżyć osobistych, które próbował zagłuszyć suplementami diety. Wpadł w pułapkę – rano zażywał suplementy, które dawały mu energii, wieczorem coś, co pomagało się wyciszyć. Czuł się coraz gorzej, aż natknął się na cytat Seneki: „Cierpimy zawsze bardziej w wyobraźni niż w rzeczywistości”. Cytat zainspirował go na tyle, że Ferriss postanowił zgłębić „Listy” filozofa, w których natknął się na pewne ćwiczenie, które wykonywał sam Seneka.

Ćwiczenie zostało dostosowane przez Ferrissa do czasów współczesnych, a sam biznesmen przyznaje, że wykonuje je przynajmniej raz na kwartał. Jak można przeczytać w licznych wywiadach – to ćwiczenie pomaga mu zwalczać obawy i podejmować lepsze decyzje.

Przygotuj trzy kartki papieru i długopis. Krok po kroku wykonuj następujące polecenia:

  1. Określ konkretnie, czego się boisz.

Dokończ zdanie „A co jeśli…” – tutaj wpisz to, co chciałbyś zrobić, ale jednak wzbudza to w Tobie strach. Np. „A co jeśli założę własną firmę”? „A co jeśli poproszę o podwyżkę?”. Kartkę podziel na trzy części: problem/jak mu zapobiec/jak go naprawić.

Problem – wymień tu 10-20 rzeczy, które mogą pójść nie tak.
Jak mu zapobiec –  wypisz tu wszystko, co możesz zrobić, aby zapobiec powyższym problemom.
Jak go naprawić – tutaj zastanów się, co możesz zrobić, aby rozwiązać sytuacje, które pojawiłyby się z punktu powyżej. Czy jest ktoś, kogo możesz poprosić o pomoc?

  1. Określ pozytywne skutki swojego działania

Wypisz tutaj wszystkie pozytywne zdarzenia, które mogą wyniknąć, jeśli podejmiesz ryzyko i zdecydujesz się na działanie opisane w punkcie 1. Postaraj się wypisać wszystkie możliwe pozytywne skutki swojej decyzji.

  1. Określ, co się wydarzy, jeśli nie podejmiesz działania

Co się stanie, jeśli nic nie zrobisz? Jeśli unikniesz podjęcia działania z punktu 1.? Jak będzie wyglądać Twoje życie za rok, dwa, pięć? Czy pozostawienie tej decyzji samej sobie sprawi, że będziesz się czuć lepiej, a Twoje życie będzie takie, jak sobie wymarzyłeś? Czy wręcz przeciwnie. Dobrze się nad tym zastanów.

To ćwiczenie było dla Tima Ferrissa kluczowe w jego karierze. Dzięki niemu zdał sobie sprawę, że powinien zrezygnować z rozkręcania biznesu, nad którym wówczas pracował. W efekcie wyjechał w trzyletnią podróż dookoła świata oraz napisał swój bestsellerowy poradnik „4-godzinny tydzień pracy”.

Ferriss zaznacza, że nie wszystkie nasze obawy są wytworem wyobraźni. Niektóre mają solidne podstawy, które trzeba dostrzec, zrozumieć i przemyśleć. Nie ma nic gorszego, jak pozostawienie obaw w sferze myśli i unikania podjęcia decyzji. Nawet, jeśli Twoją decyzją będzie zaniechanie działania, nad którym się wahasz.

Anna WojciechowskaPodejmuj lepsze decyzje dzięki ćwiczeniu Tima Ferrissa

Related Posts

Take a look at these posts