MySkills Blog

Chcesz być lubiany przez współpracowników? Poznaj kilka prostych sposobów

on 3 sierpnia 2017 No comments

Standardowy etat wynosi 8 godzin. Jest to jedna trzecia naszego życia, którą spędzamy z ludźmi, którzy nie zawsze są naszymi przyjaciółmi. Trafiamy do środowiska, którego w większości przypadków nie wybieramy samodzielnie. Choć nie mamy wpływu na to, czy polubimy grono osób, z którymi przyjdzie nam pracować, jednak mamy wpływ na to, czy sami zostaniemy polubieni i zaakceptowani przez środowisko. Jak to zrobić? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów. 

Nie skupiaj uwagi wyłącznie na sobie
Jest to całkowicie zrozumiałe, że chcesz się zaprezentować przed innymi z jak najlepszej strony. Zależy Ci, aby współpracownicy poznali Twoje dobre strony i dowiedzieli się, jak wspaniałe życie prowadzisz. Jednak… niestety mało kogo to tak naprawdę obchodzi. Prawda niestety jest brutalna, ale mało kto lubi wysłuchiwać przydługich opowieści o cudownym życiu swoich znajomych. Oczywiście warto opowiadać ciekawe historie na swój temat, jednak trzeba wyczuć moment, w którym warto przestać. Ciągłe skupianie uwagi na sobie jest bardzo męczące, a w efekcie może doprowadzić do odizolowywania się znajomych z pracy.

Wykaż zainteresowanie innymi osobami
Co prawda ludzie niechętnie słuchają historii na temat innych ludzi, jednak o sobie mogą opowiadać godzinami. To taki ciekawy paradoks, z którym trzeba się pogodzić. Jednak mając tego świadomość, ma się niejako Asa w rękawie. Ponieważ wykazanie zainteresowania drugim człowiekiem jest najkrótszą drogą, do zdobycia jego sympatii. W końcu, jak powiedział Larry Kim, właściciel firmy WordStream, „Spójrzmy prawdzie w oczy – wszyscy jesteśmy wielkimi narcyzami i uwielbiamy brzmienie naszego własnego nazwiska”.

Komplementuj i szczerze doceniaj innych
W dzisiejszym zabieganym świecie, jesteśmy przyzwyczajeni do wiecznej gonitwy i prześciganiu siebie w najróżniejszych kwestiach. Zwłaszcza, jeśli chodzi o kwestie zawodowe. I choć często potrafimy docenić kogoś sami przed sobą, tak nie zawsze potrafimy powiedzieć to na głos. Wynika to z wielu kwestii – i z zazdrości, z niepewności na temat własnych umiejętności, z braku pewności siebie. Docenianie innych w obecnych czasach bywa rzadkością. Warto to zmienić! Osoba, która docenia innych jest postrzegana jako osoba pewna siebie, asertywna i znająca swoją wartość. Dobrze jest to również odbierane w towarzystwie. Takie zachowanie może również przełamać wiele barier interpersonalnych. I z pewnością można się spodziewać, że osoba, która usłyszy od Ciebie komplement, za jakiś czas będzie chciała się za te miłe słowa w jakiś sposób odwdzięczyć.

Nie obgaduj innych
Jest to jedno z najgorszych zachowań nie tylko w pracy, ale również w środowisku prywatnym. Obgadywanie innych za plecami powinno być totalnie zabronione! Po pierwsze – zajmij się swoim życiem, a nie cudzym. Po drugie – jeśli denerwuje Cię zachowanie drugiego człowieka, to spróbuj z nim o tym porozmawiać. Być może zmieni swoje zachowanie i Twoje nerwy zostaną ukojone. A po trzecie – jeśli obgadujesz, automatycznie tracisz zaufanie innych osób. Każdy bowiem ma świadomość, że możesz obgadywać wszystkich, nie tylko tę jedną konkretną osobę.

Zwracaj się do ludzi po imieniu
To bardzo prosty ze sposobów, ale wymawianie imienia drugiego człowieka sprawia, że druga strona czuje się w pewien sposób „doceniona” przez rozmówcę. Każdy, kto usłyszy swoje imię chętniej Ciebie wysłucha.

Anna WojciechowskaChcesz być lubiany przez współpracowników? Poznaj kilka prostych sposobów

Related Posts

Take a look at these posts