MySkills Blog

Z parkietu na scenę biznesową, czyli jak wytańczyć sukces w biznesie?

on 22 października 2018 No comments

Taniec i ćwiczenia improwizacyjno-teatralne pomysłem na rozwój miękkich kompetencji niezbędnych na stanowiskach menadżerskich, wzrost kreatywności i efektywności oraz integrację pracowników i lepszą współpracę zespołów kreatywnych oraz produkcyjnych.  Na pierwszy rzut oka inicjatywa może brzmieć irracjonalnie.  Prawdopodobnie niewielu przedsiębiorców –racjonalistów ochoczo zgodzi się na wprowadzenie tańca do firm i korzystanie z inspiracji płynących dziedzin zupełnie niezwiązanych z biznesem. Ale wbrew pozorom taniec i biznes mają ze sobą wiele wspólnego.

O słuszności i skuteczności stosowania tańca jako narzędzia rozwoju kompetencji biznesowych piszą przedsiębiorcze kobiety – pracujące w środowisku korporacyjnym i mające w swoim dorobku karierę taneczną:

Elyssa Dole – Community Manager w firmie NationSwell w wywiadzie dla Inc.: „The Lesson in Creativity that Business Leaders Can Learn from Dance” pokazuje, jak świat biznesu może korzystać ze strategii twórczości stosowanej w tańcu.

W książce: „The Dance of the Business Mind – Strategies to Thrive Anywhere, From the Ballroom to the Boardroom” – Valeh Nazemoff – wiceprezes firmy konsultingowej Acolyst, daje podpowiedzi o tym, jak wykorzystać taniec w osiąganiu sukcesów zawodowych.

 

Jak ćwiczenia taneczne mogą pomóc osiągnąć sukces w biznesie?                                          

Recepta na sukces zawodowy jest w gruncie rzeczy prosta – „wystarczy” połączyć twarde kompetencje (wiedzę specjalistyczną, doświadczenie) z miękkimi (odpowiednio „wyrzeźbionymi” cechami osobowości).

Taniec jest narzędziem, które pozwala szlifować umiejętności niezbędne w rozwoju zawodowym:  ukierunkowane ćwiczenia taneczno – improwizacyjne pomagają pracownikom uczyć się pewności siebie, asertywności, komunikatywności, negocjacji, empatii, budowania relacji, improwizacji, jak również dyscypliny, odpowiedzialności za grupę, współpracy i liderowania.

Przewagą warsztatów tanecznych „Dance Your Business Success” nad tradycyjnymi szkoleniami miękkimi jest natychmiastowe praktykowanie zagadnień i szerokie spektrum różnych umiejętności trenowanych w jednym czasie.

Przy szybkim tempie rozwoju gospodarki, potrzebujemy również zwiększyć tempo przyswajania wiedzy i rozwijania potrzebnych kompetencji. Proces nauki przebiega szybciej i z lepszymi efektami, gdy pobudzone do pracy są obie półkule mózgowe i zaangażowane dodatkowe zmysły: słuch (muzyka), równowaga (koordynacja ruchowa).

 

Trening komunikacji niewerbalnej – mowa ciała a sukces biznesie.

„Podczas spotkań biznesowych mowa ciała w 60-80 % decyduje o wyniku negocjacji” -piszą w książce „Mowa ciała w pracy” Alan i Barbara Pease – światowej sławy eksperci w dziedzinie stosunków międzyludzkich i mowy ciała.

Taniec to praca z ciałem, kształtowanie odpowiedniej postawy, gracji, elegancji, świadomości gestów i mimiki. Praca z sylwetką podczas warsztatów tanecznych pozwala ćwiczyć odpowiednią postawę i wywierać wpływ poprzez mowę ciała. To jest jeden z aspektów, którym wyróżniają się charyzmatyczni liderzy i skuteczni biznesmeni.

 

Kreatywność – najbardziej pożądana cecha pracowników i liderów?

Twórczość to zdolność do nietypowego, nieszablonowego myślenia oraz efektywnego rozwiązywania zadań i problemów.

Jak twierdzi  profesor psychologii biznesu w University College London – Tomas Chamorro-Premuzic:

„Mało która cecha osobowości jest tak społecznie pożądana jak kreatywność, czyli umiejętność proponowania pomysłów, które są zarówno nowatorskie, jak i użyteczne.

W procesie kreacji uczestniczy przede wszystkim prawa półkula mózgu, odpowiedzialna za wyobraźnię, procesy abstrakcyjnego myślenia, zdolności artystyczne, intuicję oraz ekspresję i emocjonalność.

Taniec, którym rządzą zasady logiczne oraz abstrakcyjne pozwala synchronizować obie półkule. To z kolei wpływa na zdolność przyswajania i przetwarzania informacji, zapamiętywania oraz syntezy danych, analizy i tworzenia nowych rzeczy.

W tańcu wykorzystuje się techniki teatralne i improwizacyjne. Firmy prześcigają się w innowacjach i muszą też zadbać o kreatywność swoich pracowników, stąd potrzeba sięgania po warsztaty „Improv w biznesie” bazujące na technikach improwizacji teatralnej, które są wykorzystywane przez największe światowe firmy takie, jak: Google, Apple, Microsoft oraz propagowane na takich Uniwersytetach, jak: MIT, Stanford, UCLA, MBA.

Jedna ze znanych amerykańskich tancerek, autorka spektakli broadwayowskich – Thyla Tharp- przedstawia 32 ćwiczenia rozwijające kreatywność oraz kompetencje wspomagające rozwój lidera w książce: “The Creative Habit: Learn It and Use It for Life”.

 

Taniec sposobem na zarządzanie energią pracowników.

Połączenie ruchu, emocji i umysłu to połowa sukcesu do osiągnięcia wysokiej wydajności i produktywności pracowników, o czym mowa w Raporcie „Praca Moc Energia w polskich firmach. Sześć obszarów, które wpływają na efektywność organizacji”  opracowanym w 2017 roku przez Human Power.

Trening umysłu, ciała i kompetencji społecznych poprzez pracę w grupie podczas warsztatów tanecznych „Dance your business success” czyni szkolenie ciekawszym, wprowadza element zabawy, a pozytywne emocje towarzyszące nauce podwajają efekt.

O autorce:

Justyna Jakubczyk

Trenerka miękkich kompetencji w biznesie, tancerka, instruktorka. Prowadzi konsultacje i szkolenia w zakresie Customer&Employee Experience Management.  Autorka nowatorskiego programu warsztatowego rozwijającego miękkie kompetencje kobiet liderek w biznesie za pomocą tańca: „Dance Your Mind and Be The Leader”. Mgr internacjolog ze specjalizacją z dyplomacji publicznej, miękkiej siły i brandingu.

 

adminZ parkietu na scenę biznesową, czyli jak wytańczyć sukces w biznesie?