MySkills Blog

Rozwijaj kompetencje miękkie, a przyszłość stanie przed Tobą otworem

on 21 maja 2017 No comments

Zapewne nie raz słyszałeś o podziale kompetencji na „miękkie” i „twarde”. Często mówi się również o przewadze kompetencji twardych nad miękkimi, próbując udowadniać, że to twarde, czyli w rozumieniu – „konkretne” umiejętności – dają szansę odniesienia sukcesu na rynku pracy. Okazuje się jednak, że umiejętności miękkie są nie mniej istotne, a często to właśnie one decydują o zatrudnieniu konkretnego kandydata.

Kompetencje miękkie związane są z umiejętnościami interpersonalnymi oraz inteligencją emocjonalną. Są to kwestie, które każdy z nas może szlifować, ale są one o wiele trudniejsze do nauczenia, gdyż wynikają z wewnętrznych predyspozycji i wymagają długiej i solidnej pracy nad własnym charakterem.

Umiejętności miękkie uważane są za ważne i warte posiadania, jednak nie zawsze uważane są za kluczowe. A to duży błąd, ponieważ to właśnie one wyróżniają prawdziwych liderów, pozwalają prowadzić skuteczną komunikację, ułatwiają współpracę. Są niezbędne w budowaniu swojej kariery.

Badacze rynku pracy zauważają, że kompetencje twarde coraz częściej zastępowane są robotyką. Pojawia się coraz więcej obaw, czy za kilka lat pewne zawody nie ulegną likwidacji właśnie z uwagi na automatyzację. Pewne jest jednak to, że to właśnie kompetencje miękkie dają nam przewagę w tym aspekcie. Stanowią one pierwiastek ludzki, którego nic nie jest w stanie zastąpić, nawet najbardziej zaawansowana technologia.

Warto również zauważyć, że jeśli zależy Ci na awansie, a Twoim celem jest objęcie w niedalekiej przyszłości stanowiska menedżerskiego lub dyrektorskiego – kompetencje miękkie będą w tym procesie niezbędne. Czasy, w których osoby na kierowniczych stanowiskach mają niewielkie pojęcie na temat zarządzania zespołem na szczęście odchodzą już w niepamięć – obecnie zespół jest w stanie sam zweryfikować, czy dana osoba jest na odpowiednim stanowisku czy nie.

Co więcej – w raportach prezentujących kluczowe kompetencje przyszłości, wymienia się właśnie takie kompetencje jak: samodzielne rozwiązywanie problemów, logiczne myślenie, komunikatywność i umiejętność pracy w grupie.

Wielu startupowców i przedsiębiorców podkreśla natomiast, że prawdziwi liderzy powinni przede wszystkim wyróżniać się kreatywnością, innowacyjnością oraz rozwiniętą inteligencją emocjonalną.

Jak widać zatem, kompetencje miękkie należą właśnie do tych, na które warto zwrócić szczególną uwagę i przyłożyć się do samokształcenia w tym obszarze. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, proponujemy zacząć od analizy Twoich obecnych kompetencji i weryfikacji tego, które kompetencje są niezbędne na Twoim wymarzonym stanowisku. Algorytm MySkills pomoże Ci w tej analizie w mgnieniu oka – wystarczy, że założysz darmowe konto. Powodzenia!

Anna WojciechowskaRozwijaj kompetencje miękkie, a przyszłość stanie przed Tobą otworem

Related Posts

Take a look at these posts