MySkills Blog

Czy warto porównywać się z innymi?

on 2 lutego 2017 No comments

Rozwój mediów społecznościowych sprawił, że mamy dostęp do bardzo wielu faktów z życia naszych znajomych i… nieznajomych. Wielu z nas za pomocą swoich profili w social media kreuje własną rzeczywistość, która nie zawsze jest wiernym odwzorowaniem tego, jak faktycznie wygląda nasze życie. Prezentujemy się zawsze uśmiechnięci, jedzący najlepsze potrawy, oznaczamy się w ciekawych wydarzeniach i chwalimy podróżami. Nie pokazujemy jednak ciemniejszej strony naszych dni, w których skrywają się gorszy nastrój, zmęczenie, frustracja. Porównując się z innymi często wpadamy w gorszy nastrój – czy warto więc nadal to robić?

Instagramowe życie

Kolorowe zdjęcia idealnego życia naszych znajomych to codzienność. Oglądamy cudze sukcesy, cudze szczęście. Śledzimy swoich ulubionych blogerów na Instagramie, Facebooku, Snapchacie. W pewnym momencie można uznać, że nasze życie składa się w dużej mierze z cudzego życia. Przecież spędzamy mnóstwo czasu na scrollowaniu tablic naszych profili społecznościowych. Chcąc dorównać do innych, sami również prezentujemy tylko to, z czego jesteśmy dumni. Zaczynamy kreować swoją rzeczywistość, na siłę upiększać to, co nas otacza, by tylko ładnie prezentowało się na zdjęciu. Liczy się ilość polubień, a nie jakość przeżywania przez nas chwili. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która prowadzi prosto do frustracji i niezadowolenia z własnego życia. Tego typu porównywanie się z innymi nie ma sensu – trzeba pamiętać, że poza kadrem każdy z nas skrywa codzienne życie, które u każdego pełne jest wzlotów i upadków. Łatwo o tym zapomnieć, gdy koncentrujemy się jedynie na tym, co mają inni, a czego nam brakuje.

Zmień kierunek patrzenia

Nie można jednak powiedzieć, że należy całkowicie zrezygnować z porównywania się do innych. Warto przede wszystkim pozbyć się negatywnych emocji, które często wypływają z tej czynności. Porównywanie się z inny mina zasadzie umniejszania cudzych zasług i wywyższania się oraz porównywanie na zasadzie zazdrości i podważania sukcesów innych nie prowadzi do niczego dobrego. Warto podejść do tematu merytorycznie i konstruktywnie. Porównywanie się z innymi może mieć bowiem dobre konsekwencje.

Jak porównywać się mądrze?

Warto porównywać to, co można zmierzyć. Nie warto porównywać urody czy poziomu „szczęścia” w życiu. Warto jednak zastanowić się nad swoimi celami, poszukać mentorów, którzy te cele już osiągnęli i porównać nasz styl życia ze stylem naszych idoli. Nie po to, by się załamać czy zazdrościć. Po to, aby porównać sposoby postępowania i zastanowić się, co można w swoim życiu poprawić. Warto zastanowić się, jak wygląda dzień naszych idoli – w jaki sposób dbają o swoje zdrowie, w jaki sposób kierowali swoją karierą w twoim wieku, na co poświęcali wolny czas. Warto zastanowić się, w jakich obszarach podnosili swoje kompetencje i w jakich obszarach ty powinieneś się podszkolić, aby pewnego dnia osiągnąć wyznaczone przez siebie cele.

Takie mądre porównywanie ma również sens, kiedy pragniemy aplikować na określone stanowisko, lecz nie jesteśmy pewni, czy nasze kwalifikacje są wystarczające, by sprostać wymaganiom.

Jak widzisz, nie każde porównywanie się z innymi jest złe. Jeśli tylko podejdziesz do sprawy konstruktywnie i z czystymi emocjami, możesz dzięki temu bardzo wiele zyskać. Jeśli przekonuje Cię takie podejście, a jeszcze nie analizowałeś nigdy swoich kompetencji poprzez MySkills, zapraszamy do założenia bezpłatnego konta. Aha, to nie wszystko! Konto w MySkills zawsze będzie dla Ciebie za darmo, więc zadbaj o swoją karierę razem z nami już dzisiaj.   Z pomocą przychodzi tu MySkills wraz ze swoją porównywarką kompetencji. Dzięki MySkills w bardzo łatwy sposób możesz porównać swoje umiejętności z innymi osobami na określonym stanowisku i zobaczyć, jakie kompetencje powinieneś posiadać na określonym szczeblu. Co więcej, algorytm przeanalizuje, które umiejętności i kompetencje powinieneś podszkolić i zaproponuje Ci odpowiednie szkolenia, na które będziesz mógł zapisać się właśnie poprzez system.

Anna WojciechowskaCzy warto porównywać się z innymi?

Related Posts

Take a look at these posts