MySkills Blog

Ćwiczenia, dzięki którym poprawisz funkcjonowanie mózgu

on 14 maja 2017 No comments

W zdrowym ciele zdrowy duch – o tym, że sport jest lekarstwem na każde zło wiemy nie od dziś. Okazuje się jednak, że uprawianie sportu pomaga również w naturalny sposób poprawić humor, wzmocnić pamięć i uchronić mózg przed spadkiem funkcji poznawczych spowodowanych wiekiem. 

Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda dowodzą, że każdy rodzaj ćwiczeń, które podnoszą tętno i powodują pocenie się na skutek ruchu mięśni – mają korzystny wpływ na pracę mózgu. Szczególną uwagę wraca się na ćwiczenia aerobowe – które są przepustką do pięknej sylwetki oraz zdrowego mózgu.

Badacze zauważają, że ćwiczenia aerobowe należy wykonywać regularnie przez co najmniej 45 minut, a pozytywne rezultaty – takie jak np. poprawa pamięci – pojawią się po kilku tygodniach. Dobry nastrój natomiast pojawia się już po kilku minutach wysiłku fizycznego, z uwagi na wytwarzane w tym czasie endorfiny.

Badania na temat sportu w odniesieniu do funkcjonowania mózgu, zostały przeprowadzone również wśród osób cierpiących na depresję. Wyniki dają bardzo obiecujące rezultaty – wykazano, że zaledwie 30 minutowy spacer odbywany przez 10 dni z rzędu, przyczynił się do redukcji depresji. Ważną rolę odgrywają tu wspomniane wcześniej endorfiny oraz fakt, że ćwiczenia aerobowe pomagają w zredukowaniu stresu poprzez obniżenie adrenaliny oraz kortyzolu we krwi. Jest to zatem ważna informacja nie tylko dla osób cierpiących na depresję, ale również dla wszystkich, którzy prowadzą intensywny tryb życia, są narażeni na stres oraz potrzebują wyciszenia i ukojenia. Odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny jest rozwiązaniem idealnym. Przy okazji, jeśli chcesz poznać sposoby znanych CEO na redukcję stresu, to koniecznie zajrzyj TUTAJ. 

Jeśli natomiast zależy Ci nie tylko na odstresowaniu, ale również poprawieniu pamięci – warto połączyć ćwiczenia aerobowe wraz z ćwiczeniami oporowymi. Udowodniono, że ma to związek ze zwiększonym przepływem krwi, która dostarcza energii oraz tlenu. Dodatkowo ćwiczenia aerobowe mają wpływ na wzrost wielkości hipokampu – czyli obszaru mózgu, odpowiedzialnego za naukę i pamięć. Jakie ćwiczenia zatem wybrać? Najlepiej trening interwałowy, dynamiczną sesję jogi, pływanie, jazdę na rowerze.

Podsumowując – warto przeznaczyć 45 minut przynajmniej 3-4 razy w tygodniu na ćwiczenia aerobowe. Jeśli nie jesteś fanem sportu, możesz zacząć od wprowadzania drobnych zmian w swoim życiu:

  1. Zamiast jeździć windą, wchodź po schodach.
  2. Zamiast jeździć do pracy samochodem lub komunikacją miejską – idź spacerem (lub wysiądź kilka przystanków wcześniej).
  3. W weekend wybierz się na wycieczkę rowerową.
  4. Dzień zacznij lub zakończ od sesji jogi. Krok po kroku – a na rezultaty nie będzie trzeba długo czekać.

Powodzenia!

Anna WojciechowskaĆwiczenia, dzięki którym poprawisz funkcjonowanie mózgu

Related Posts

Take a look at these posts