MySkills Blog

Poznaj swoje mocne strony – jak zarabiać na swojej pasji?

on 26 lutego 2017 No comments

Idealna zawodowa sytuacja to taka, w której praca jest pasją. Innymi słowy – kiedy znamy swoje umiejętności na tyle, że potrafimy zarabiać na swojej pasji. Wtedy etatowe 8 godzin mija w mgnieniu oka, zapał nigdy nie gaśnie, pojawia się iskra do założenia własnego biznesu. Dominuje uczucie dobrze spożytkowanego dnia, a narzekanie na poniedziałki jest jedynie historią znaną z opowieści. Jest to sytuacja, o której marzy wielu – w większości bowiem marnujemy czas na zajęcia, które zupełnie nie przynoszą satysfakcji. Jak więc sprawić, aby powyższy opis mógł się urzeczywistnić, a nie pozostawał jedynie utopią?

Nie gódź się na szarą rzeczywistość

Jeśli należysz do grona osób, dla których poniedziałek jest najgorszym dniem tygodnia, a do pracy chodzisz z przymusu – czas zastanowić się, czy to jest sytuacja, w której chcesz tkwić przez najbliższe kilkanaście/dziesiąt lat. Czy faktycznie zawód, którym się zajmujesz na co dzień jest tym wymarzonym i czy wynagrodzenie jest adekwatne do tego, co robisz. Ludzie często mają problem, aby spojrzeć prawdzie w oczy i przystać, że to, jak wygląda ich tydzień pracy nie spełnia chociaż w ułamku tego, co chcieliby robić na co dzień. Bywa, że strach ogranicza ich przed podjęciem ważnej decyzji o zmianie pracy, czy przekwalifikowaniu się. Taka decyzja oczywiście nie jest łatwa i często pociąga za sobą wiele konsekwencji i stresu. Nie ma bowiem gwarancji, że zmiana przyniesie oczekiwane rezultaty. Najgorsze jednak, co można zrobić, to biernie przyglądać się, jak życie umyka między palcami. Zamiast zazdrościć innym, że spełniają się zawodowo i życiowo – weź życie w swoje ręce. Pierwszym, bardzo ważnym krokiem, jest samo zdanie sobie sprawy, że obecna sytuacja nie jest szczytem marzeń – gdyż to zazwyczaj pociąga w sobie uczucie chęci do zmiany. A zmiana w tym przypadku jest kluczowa.

Poznaj siebie i swoje kompetencje

Problemem wielu ludzi jest brak świadomości własnych zalet. O ile wady jesteśmy w stanie wymienić na zawołanie, tak zalety często pozostają nieodkryte.  Właśnie nieznajomość swoich mocnych stron jest jednym z głównych winowajców odpowiedzialnych za tkwienie w zawodowym marazmie. Jeśli nie zastanowisz się nad tym, w których obszarach czujesz się najlepiej, nigdy nie będziesz w stanie pracować w zgodzie ze swoimi naturalnymi predyspozycjami. Wypisz działania, które sprawiają Ci najwięcej przyjemności, w czym czujesz się ekspertem, lub w których obszarach chcesz się dalej doskonalić, aby tym ekspertem się stać. Następnie zastanów się, w którym zawodzie te predyspozycje są najistotniejsze, lub w którym biznesowym segmencie możesz te kompetencje wykorzystać na swoją korzyść.

Zmień hobby w dochodowy biznes

Jeśli już poświęcisz chwilę, aby dotrzeć do sedna swoich zawodowych pragnień – jeśli odkryjesz obszary, w których chcesz się dalej rozwijać, będziesz na dobrej drodze, aby zacząć zarabiać na swojej pasji. Najchętniej uczymy się tego, co nas najbardziej ciekawi – jeśli więc masz swoje hobby, nie będzie dla Ciebie problemem, aby dążyć do bycia ekspertem w tej dziedzinie. Kolejnym krokiem jest stworzenie pomysłu na biznes, który będzie opierał się na Twoich mocnych stronach, który będzie związany z Twoim hobby. Warto zaryzykować, gdyż w najgorszym wypadku po prostu nie uda się za pierwszym razem. A w najlepszym – już nigdy nie powiesz, że ‘nienawidzisz poniedziałków’.

Anna WojciechowskaPoznaj swoje mocne strony – jak zarabiać na swojej pasji?

Related Posts

Take a look at these posts