MySkills Blog

Mowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej cz. 1

on 15 września 2016 1 comment

Twoja mowa ciała ma ogromne znaczenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Musisz mieć świadomość, że również na tej podstawie kandydaci są oceniani w trakcie rekrutacji. Po ciele człowieka można bowiem bardzo wiele wyczytać. Dlatego sprawdź, co zrobić, aby wykorzystać mowę ciała na swoją korzyść.

Dlaczego mowa ciała ma tak duże znaczenie? Otóż o ile „papier przyjmie wszystko” i w Twoim CV mogą nastąpić przekłamania oraz możesz opowiadać niestworzone historie na swój temat osobie prowadzącej rekrutację, tak Twoja mowa ciała zdradza wszystko. Możesz mówić, że jesteś osobą bardzo pewną siebie i radzącą sobie w stresujących sytuacjach, ale jeśli Twoje gesty i mimika będą pokazywać coś innego, cały Twój przekaz legnie w gruzach. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób nasza komunikacja niewerbalna ma wpływ na to, jak zostaniemy ocenieni podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Powitanie

To, w jaki sposób wejdziesz do siedziby firmy oraz pomieszczenia, w którym będzie trwać rekrutacja ma ogromne znaczenie. To właśnie jest pierwszy moment, w którym druga strona zaczyna Cię oceniać. Zwróć uwagę, aby Twój krok był pewny, plecy wyprostowane i aby Twoja twarz miała pogodny wyraz twarzy. Warto przećwiczyć to przed lustrem, gdyż często nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jaki sposób widzą nas inni.

Bardzo istotnym elementem powitania jest uścisk dłoni, który powinien być mocny i pewny. Nie ma nic gorszego, jak podanie drugiej stronie „flądry”, która momentalnie buduje u odbiorcy negatywne wyobrażenie na Twój temat. Jeśli stres objawia się u Ciebie poceniem rąk – koniecznie przed wejściem do sali wytrzyj swoje dłonie, aby były suche i nie zdradzały drugiej stronie to, jak bardzo się denerwujesz.

Gesty

Musisz pamiętać o tym, że Twój każdy ruch o czymś świadczy. Jeśli Twoja postawa będzie zbyt sztywna i pozbawiona ruchu – dajesz do zrozumienia, że bardzo się stresujesz. Tak samo, jeśli będziesz nadużywać gestykulacji. Najlepiej, aby Twoje ciało wyglądało na zrelaksowane i naturalne. Pomoże tutaj uspokojenie oddechu oraz przywołanie w pamięci miłych chwil, w których czuliśmy się szczęśliwi i pewni siebie.

Siadając na krześle, miej pewność, że jest Ci na nim wygodnie. Nie siadaj na brzegu krzesła, bo świadczy to o Twojej niepewności. Nie możesz też się na nim „rozpływać”, bo to z kolei świadczy o nonszalancji i braku kultury.

Twoja twarz i korpus powinny być skierowane w stronę rozmówcy oraz lekko pochylone w jej stronę. W codziennych sytuacjach to zachowanie jest dla nas bardzo naturalne i często nie zdajemy sobie sprawę, że tak właśnie robimy. Jednak w stresie człowiek często sztywnieje i zapomina o naturalności.

A co z rękami?

Często największym problemem podczas rozmowy kwalifikacyjnym są nasze ręce. W stresie nie wiemy, co z nimi zrobić. Zastanawiamy się, czy gestykulować, czy trzymać je w jednym miejscu. To zależy od tego, jak się będziesz lepiej czuć. Ważne jednak, by Twoje ręce nie układały się w gest zamknięcia (czyli splot rąk na poziomie klatki piersiowej). Jest to gest obronny, który świadczy o tym, że nie czujemy się komfortowo.

Oprócz tego powinniśmy unikać zabaw długopisem czy innymi przedmiotami. Rekruter może ocenić takie zachowanie jako nadmierną nerwowość i niepewność.

W kolejnej części artykułu dowiesz się, jaki wpływ na Twój odbiór podczas rozmowy kwalifikacyjnej ma układ Twoich nóg, kontakt wzrokowy czy dotykanie swojego nosa albo ust. Zapraszamy do lektury.

Anna WojciechowskaMowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej cz. 1

Related Posts

Take a look at these posts