MySkills Blog

Mowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej cz. 2

on 22 września 2016 No comments

W poprzednim artykule omówiliśmy powody, dla których mowa ciała jest niezwykle ważna podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zostały również poruszone kwestie związane z gestykulacją, powitaniem oraz ogólnym zachowaniem ciała. W tym artykule ciąg dalszy przydatnych wskazówek na temat mowy ciała, które przydadzą Ci się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Ułożenie nóg

Myślisz, że Twoje ułożenie nóg nie ma znaczenia? Nic bardziej mylnego. Jeśli będziesz co chwilę zmieniać ułożenie nóg ze skrzyżowanych do prostych oraz przekładać je z nogi na nogę – zostanie to odebrane jako nerwowość i niepewność. Pamiętaj, by mieć je stabilnie ułożone na podłodze i najlepiej, by zachować taką pozycję przez całe spotkanie.

Dotykanie ust i nosa

Jeśli podczas mówienia zakrywasz dłonią usta lub  po prostu je dotykasz – wskazuje to na powiedzenie kłamstwa. Tak samo, jeśli w trakcie mówienia pocierasz swój nos. Mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi – i faktycznie, jeśli dopuścisz się tego podczas rozmowy kwalifikacyjnej, spostrzegawczy rekruter dowie się tego na podstawie Twojej mowy ciała. Zmieni się wtedy Twoja mimika oraz ton głosu. Mając tego świadomość, unikaj tego typu tekstów nawet, jeśli nie będziesz mieć zamiaru okłamania kogokolwiek, ponieważ na rozmowie kwalifikacyjnej może to zostać odebrane na Twoją niekorzyść.

Kontakt wzrokowy

Jest to bardzo ważny element Twojej mowy ciała. Utrzymanie kontaktu wzrokowego jest niezwykle ważny podczas rozmowy o pracę. Uciekanie wzrokiem na boki oznacza brak pewności siebie oraz chęć ukrycia czegoś. Nie chodzi też o to, by hipnotyzować drugą stronę i nie odrywać od niej wzroku. Chodzi o naturalny kontakt wzrokowy, który będzie świadczył o uczciwości, pewności siebie i otwartości.

Odpowiednia, komfortowa odległość

Każdy człowiek ma swoją osobistą strefę, w której czuje się komfortowo. Odległość, na jaką pozwoli się do siebie zbliżyć zależy od stopnia relacji z drugim człowiekiem. Dlatego również podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinniśmy zachować odległość komfortową dla obu stron. Pozwoli to skupić się na prowadzeniu rozmowy.

Odpowiedni sposób mówienia

Sposób naszego mówienia jest równie istotny, jak sens naszej wypowiedzi. Może się bowiem wydarzyć, że nasz ton będzie wyjątkowo specyficzny i odwróci uwagę rekrutera od tego co mówimy. Twój głos z powodu stresu może przybrać nienaturalną dla Ciebie barwę. Zmienia się wtedy również tempo mówienia. Jest to spowodowane nieprawidłowym oddychaniem. Postaraj się oddychać przeponowo oraz dostosować tempo mówienia oraz swój ton do tego, jak mówisz na co dzień. Możesz również delikatnie obniżyć barwę głosu – wpłynie to korzystnie na odbiór Twojej wypowiedzi.

Podsumowując – mowa ciała jest ważnym elementem autoprezentacji. To ona może zdemaskować Twoje kłamstwo, lub poprzeć wszystko to, co mówisz. Dzięki swojej postawie możesz przekonać do siebie rozmówcę, ale możesz go również zniechęcić do siebie. Dlatego tak ważna jest praca nad własnym ciałem i świadomość, że nawet niewielkie gesty mają ogromne znaczenie.

Anna WojciechowskaMowa ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej cz. 2

Related Posts

Take a look at these posts