MySkills Blog

Pewność siebie – jak zmienić negatywne myśli na swój temat?

on 12 października 2016 No comments

Kluczem pewności siebie jest świadomość swoich mocnych stron, jak również świadomość i akceptacja swoich wad. W przeciwnym razie będzie to prowadziło do braku samoakceptacji, a to z pewnością siebie nie ma nic wspólnego. Bywa jednak, że mamy w sobie tak wiele negatywnych myśli, że ciężko wyrwać się błędnego koła, do którego nas wpędzają.

W innym artykule na temat poczucia własnej wartości, Justyna Czado podała wskazówki, w jaki sposób budować swoją pewność siebie. Tym razem przedstawia sposoby na pozbycie się negatywnych myśli, które zniekształcają myślenie na temat samego siebie i blokują przed samoakceptacją.

11 sposobów modyfikacji zniekształconego myślenia o samym sobie, które pomogą Ci zwiększyć poczucie własnej wartości:

  • Myślenie typu „wszystko albo nic” – w ten sposób narzucamy sobie najwyższe lub graniczące z doskonałością standardy. Jeżeli musimy oceniać, postarajmy się, aby były to wyniki naszych działań, a nie nasze podstawowe Ja.
  • Nadmierne uogólnienia – tarajmy się unikać sformułowań typu zawsze albo nigdy w negatywnym kontekście. Zamieniajmy ogólne formy na bardziej szczegółowe.
  • Etykietowanie, czyli myślenie typu jestem głupi itp. Nie pomagają nam w budowaniu poczucia własnej wartości i nie działają jak zachęta. W tym przypadku starajmy się oceniać nasze zachowanie. Nasze podstawowe Ja jest zbyt złożone, aby można je było opisać jednoznacznie.
  • Fałszywe założenia, czyli inaczej mówiąc czytanie w myślach innych ludzi. Chodzi o to,  aby nie zakładać z góry pewnych wydarzeń, czyli nie przepowiadać przyszłości.
  • Rozumowanie emocjonalne – czyli automatyczne zrównywanie uczuć z rzeczywistością. Możemy akceptować uczucia i być na nie otwarci, jednocześnie należy pamiętać, że uczucia niekoniecznie są odbiciem rzeczywistości, mogą być natomiast odbiciem naszych przeszłych zdarzeń.
  • Rozpamiętywanie negatywów – czasami skupiając się na jednej negatywnej kwestii zaniedbujemy inne, co może powodować obniżenie poczucia własnej wartości, a w skrajnych przypadkach zrujnować nam całe życie.
  • Odrzucanie pozytywów – bardzo dobrym przykładem jest odpowiedź „to nic takiego” na powiedziany przez kogoś komplement. Dziękując doceniamy tą osobę i przede wszystkim samego siebie.
  • Niepochlebne porównania można zmienić pamiętając, że każdy człowiek, nawet ekspert w jakiejś dziedzinie ma słabsze dni. To pomoże nam uniknąć destruktywnych porównań z innymi i pomoże budować silne poczucie własnej wartości.
  • Myślenie katastroficzne – zaczyna się od ewentualności, która budzi w nas lęk, prowadzi to do konkluzji, a kończy się tym, że spodziewamy się najgorszego. Takie myślenie zastąpimy myśląc „przecież mogę to znieść”.
  • Personalizowanie polega na wmawianiu sobie większą odpowiedzialność lub większe zaangażowanie. Jest to próba zdobycia większej kontroli, co paradoksalnie prowadzi do zmniejszenia naszego poczucia własnej wartości. Jeżeli mamy wrażenie, że ktoś jest na nas zły, to zawsze warto sobie zadać pytanie, czy aby na pewno chodzi o nas, a może zdenerwowało tą osobę coś zupełnie innego.
  • Obwinianie – to zrzucanie odpowiedzialności za swoje zachowanie na kogoś innego.

Autorką tekstu jest Justyna Czado – psycholog i trener biznesu. 

Anna WojciechowskaPewność siebie – jak zmienić negatywne myśli na swój temat?

Related Posts

Take a look at these posts