MySkills Blog

Budowanie pozycji eksperta – czyli jak stać się specjalistą  w swojej branży?

on 24 lutego 2016 4 comments

Od kilku lat pracodawcy narzekają na deficyt specjalistów w wielu branżach. Stwarza to duży problem w przypadku rekrutacji, które nie tylko potrafią ciągnąć się miesiącami, ale również nie dają gwarancji zatrudnienia odpowiednio wykwalifikowanej osoby. Otwiera to drzwi do kariery osobom ambitnym, którym celem jest stanie się ekspertem w swojej dziedzinie. Pytanie tylko, w jaki sposób jawić się w oczach rekruterów jako specjalista w swojej branży?

Zacznijmy od podstaw

Nikt ekspertem się nie urodził. Wszyscy prawdziwi specjaliści musieli przejść podobny etap wtajemniczania, który można najprościej przyrównać do wspinania się na wysoką górę. Nie można z nizin znaleźć się natychmiast na szczycie, ponieważ na każdym etapie konieczna jest aklimatyzacja. Gwałtowne znalezienie się na wierzchołku wysokiej góry, skutkowałoby w najlepszym wypadku omdleniem z powodu braku tlenu. Do całego procesu należy się odpowiednio przygotować, skompletować odpowiedni ekwipunek, zaplanować każdy szczegół, zadbać o podstawy. Każdy element wspinaczki musi być powiązany z odpowiednią aklimatyzacją, która pozwoli na kontynuowanie podróży. Przygotowując się do wspinaczki, każdy jest początkujący i nie należy wywierać na sobie z tego powodu presji. Lepiej stawiać małe kroki, ale systematycznie – ponieważ to właśnie systematyczność prowadzi prosto na szczyt.

Zdefiniowanie celu

Zanim wybierzesz się w podróż do bycia ekspertem, zaplanuj szczegółowo swój cel. Określ szczyt, na który chcesz się wspinać i podziel swoją podróż na etapy. Każdy etap powinien zakończyć się swego rodzaju sprawdzianem, aby skontrolować swoje postępy. W tym celu najlepiej poprosić o wsparcie kogoś z większym doświadczeniem – kogoś, kto dobrze zna proces zdobywania doświadczenia i wiedzy w danej dziedzinie. Bazę ekspertów znajdziesz w MySkills – znajdziesz tam ludzi, którzy pomogą Ci dotrzeć dokładnie tam, gdzie zechcesz.

Systematyczna praca i dzielenie się wiedzą

Budowanie pozycji eksperta jest procesem długofalowym. Niezwykle istotne jest rozłożenie ilości materiału na poszczególne etapy oraz systematyczne zgłębianie informacji na dany temat. Ważne, by móc liczyć na wsparcie swojego mentora na każdym etapie przyswajania danego materiału, ponieważ szkolenie, to nie tylko kilka godzin na sali szkoleniowej. Co istotne jednak – by na każdym etapie swojej drogi, informować swoje otoczenie, jaką wiedzę i umiejętności już posiadasz. W ten sposób zaprezentujesz innym swój progres oraz dasz znać o sobie innym. Pamiętaj, że od Ciebie w ogromnej mierze zależy to, czy ktoś dostrzeże Twoje mocne strony. Musisz systematycznie dzielić się innymi swoją wiedzą, prezentować szerszej grupie odbiorców swoją opinię na dany temat, informować o swoich umiejętnościach, aby uzmysłowić innym, że w sprawie „A” mają się zgłaszać dokładnie do Ciebie. Świetnym miejscem na to jest MySkills, gdzie nie tylko zaprezentujesz swoje umiejętności oraz porównasz je z innymi osobami, na innych stanowiskach pracy.

Podsumowując – rynek aż prosi się o wykwalifikowanych specjalistów. To doskonały moment, aby wykorzystać swój potencjał i zyskać w oczach pracodawców. Pamiętaj, że zgłębianie wiedzy w danym temacie i dzielenie się tym, co już potrafisz musi iść w parze, dlatego w MySkills jesteś pod dobrą opieką.

 

Anna WojciechowskaBudowanie pozycji eksperta – czyli jak stać się specjalistą  w swojej branży?

Related Posts

Take a look at these posts