MySkills Blog

Jak wybrać swoją drogę rozwoju?

on 30 grudnia 2015 No comments

Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami. Czas więc na podsumowania, refleksje i postanowienia. Jak jednak podejść do tematu, kiedy w głowie mętlik? Plany wobec siebie mieszają się z oczekiwaniami innych. Ciężko spośród tego chaosu wybrać to, co najważniejsze dla nas samych, a tym bardziej podążać w tym kierunku. Co zrobić, aby wybrać swoją drogę rozwoju?

 

Określ swoje mocne i słabe strony

Jeśli nie wiesz, jak zacząć, to zacznij od początku. :-) Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wybrać swoją drogę rozwoju, wypisz swoje mocne i słabe strony. To pozornie proste zadanie sprawia jednak najwięcej problemów.  To wszystko dlatego, że w codziennym zabieganiu zapominamy wygospodarować dla siebie chociaż chwili, by spokojnie pomyśleć o sobie, swoich planach, a już tym bardziej mocnych i słabych stronach. Polegamy często na pewnym wyobrażeniu na swój temat lub zasłyszanych opiniach innych osób, które zwykle niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Warto więc poświęcić chwilę, aby zburzyć wszystkie fałszywe obrazy siebie w naszych głowach i zweryfikować je z tym, co jest naprawdę.

*Jeśli masz problem ze wskazaniem swoich mocnych i słabych stron, spójrz na to inaczej. Zastanów się, które zadania sprawiają Ci najwięcej frajdy, a które kłopotu i przypisz do nich cechy, które mają na to największy wpływ.

Plusów ze znajomości swoich mocnych i słabych stron jest wiele. Przede wszystkim wiedząc, jakie mamy braki, będziemy w stanie podjąć odpowiednie kroki ku temu, by je naprawić. Pomocnym narzędziem w tym celu będzie algorytm MySkills, który na podstawie wpisanych przez Ciebie  kompetencji wskaże, w których obszarach masz luki i zaproponuje odpowiednie szkolenia, dzięki którym nadrobisz zaległości. Wejdź na www.myskills.pl, aby sprawdzić, jak to działa.

Aby wybrać swoją drogę…

 

Próbuj wiele rzeczy

Często zastanawiamy się, „co by było gdyby” – i na tym pytaniu kończymy. Bez podjęcia próby nie dowiesz się, czy będziesz świetnym sportowcem, pisarzem czy menedżerem. Pierwsze, co musisz zrobić, to zastanowić się, które aktywności są Ci najbliższe i próbować tych, w których czujesz się najlepiej.  I nie bój się zrezygnować z czegoś po krótkim czasie. Im wcześniej sprawdzisz, że coś do Ciebie nie pasuje, jest lepsze niż marnowanie swojego czasu na coś, czego do końca nie czujesz.

 

Popełniaj błędy

Strach przed porażką ogranicza większość ludzi przed podjęciem jakiegokolwiek działania. A to jest największy błąd ze wszystkich! Zmień swoje podejście do błędów, a Twoje życie stanie się o wiele spokojniejsze. 😉 Nie ma nic złego w popełnieniu błędu – często okazują się one wręcz najlepszą lekcją, którą można było odbyć. Najważniejsze, by mieć otwartą głowę i wyciągać odpowiednie wnioski. Tylko w ten sposób można iść na przód!

 

Na bieżąco weryfikuj swoje działania

Bieżąca aktualizacja swoich działań jest kluczem do sukcesu. Nie masz przekonania, czy idziesz w dobrym kierunku? Zrób sobie podsumowanie! Sprawdź, czy to, gdzie jesteś obecnie pokrywa się z Twoimi wcześniejszymi planami i zaobserwuj, jak się z tym czujesz. Powoli Ci to skorygować kierunek swoich poczynań lub utwierdzić się, że wszystko idzie zgodnie z ustaleniami.

 

Inspiruj się

Bierz przykład z osób, które Ci imponują. Sprawdź, w jaki sposób osiągnęły sukces, jakie problemy napotykały na swojej drodze. Pytaj o to ludzi w swoim otoczeniu, w środowiskach biznesowych i akademickich. Otaczaj się inspirującymi ludźmi, którzy chcą się rozwijać, osiągać sukcesy i dzielić wiedzą i doświadczeniem. Czytaj również biografie – to jeden z najprostszych sposobów, aby poznać sposoby działania osób, które osiągnęły sukces, a tym samym odnaleźć i wybrać swoją drogę.

Anna WojciechowskaJak wybrać swoją drogę rozwoju?

Related Posts

Take a look at these posts