MySkills Blog

5 sposobów jak realizować postanowienia noworoczne

on 28 grudnia 2015 No comments

Koniec roku skłania  do refleksji. Snujemy plany na kolejne miesiące, tzw. postanowienia noworoczne, oczywiście mając w głowie idealny plan działania, który – zarzekamy się – będziemy realizować od 1 stycznia. Niestety często bywa, że już od początku mamy problem, by wywiązać się z danego sobie słowa.

Co zrobić, aby realizować swoje postanowienia noworoczne?

 

Określ dokładnie swoje cele i nadaj im termin realizacji

Kluczem jest precyzyjne określenie Twoich planów. Nie bujaj w obłokach – nawet jeśli bardzo wysoko stawiasz sobie poprzeczkę, to pamiętaj o tym, że nic nie dzieje się z dnia na dzień. Jeśli postawisz sobie cele, nierealne do zrealizowania w krótkim czasie, warto zweryfikować swoje postanowienia noworoczne, a zatem oczekiwania wobec siebie, by uniknąć niepotrzebnych frustracji.
Określ zatem bardzo dokładnie, co i kiedy zamierzasz (z)robić. Stwórz harmonogram działania, sprawdź, czy w Twoim kalendarzu znajdzie się miejsce na daną czynność i zacznij!

 

Odpowiedz sobie, dlaczego chcesz coś robić

Pierwsze pytanie, które powinno pojawić Ci się w głowie, powinno brzmieć „dlaczego?”.
Dlaczego chcesz coś zrobić? Dlaczego jest to dla Ciebie ważne na tyle, że chcesz się temu oddać w nadchodzącym roku? Ryzyko, że zrezygnujesz z czegoś, czemu nadasz wysoką rangę i będziesz dokładnie wiedzieć, po co coś robisz, będzie bardzo małe.

 

Zapisz swoje postanowienia i zadeklaruj czynność przed innymi

Wiesz już co chcesz robić, kiedy i dlaczego. Skoro tak, to zapisz to! Im precyzyjniej, tym lepiej. Gdy najdzie Cię chwila zwątpienia, zyskasz możliwość szybkiego odświeżenia emocji, które towarzyszyły Ci podczas zapisywania Twoich postanowień.  A jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć się przed swoim słomianym zapałem, możesz zadeklarować przed innymi, czym zamierzasz się zająć i poprosić np., by jedna z tych osób pytała Cię o postępy w realizacji. Naturalnie zmobilizuje Cię to do działania.

metoda małych kroków w realizacji noworocznych postanowień

Postępuj zgodnie z metodą małych kroków

Już wiesz, czego chcesz, ale cel wydaje Ci się nierealny i odległy? Podziel dążenie do niego na etapy. W każdym z nich określ działania, które musisz podjąć, by każdy z etapów mógł być odhaczony. Dzięki temu nie będziesz stać przed jednym ogromnym wyzwaniem, a kilkoma mniejszymi. I pamiętaj! Nawet najmniejszy krok w stronę celu, to zawsze krok do celu.

 

Znajdź osoby, które Ci pomogą

Nawiązuj relacje z ekspertami w swoich dziedzinach. Pamiętaj, że Internet i media społecznościowe to nie tylko marnotrawienie czasu. To również miejsce na poznanie wielu ciekawych ludzi, którzy chętnie podzielą się z Tobą swoją wiedzą, jeśli tylko o to poprosisz. Jednym z takich miejsc jest MySkills, gdzie spotkasz zarówno osoby, które prowadzą szkolenia, jak i osoby, które biorą w  nich udział. Pamiętaj, że środowisko, w którym przebywasz, również ma duży wpływ na to, w którym kierunku pójdziesz. Zadbaj więc o swoje otoczenie, by Twoje drogi prowadziły dokładnie tam, gdzie chcesz!

Masz jakieś inne, sprawdzone sposoby, na realizowanie postanowień noworocznych – podziel się nimi w komentarzu!

Anna Wojciechowska5 sposobów jak realizować postanowienia noworoczne

Related Posts

Take a look at these posts