Jak zmotywować się do nauki? To pytanie zadaje sobie wielu, nie tylko uczniów i studentów. Pewnie wiele osób zauważyło już, że im przerwa od nauki trwa dłużej, tym gorzej do niej wrócić. Najlepiej widoczne jest to na przykładzie uczniów szkół średnich w porównaniu ze studentami pierwszego roku. W liceum przyzwyczajeni byli do systematycznego przyswajania wiedzy, przymuszeni sprawdzianami i niezapowiedzianymi kartkówkami. Na studiach sytuacja stopniowo się zmienia, zwłaszcza na kierunkach, które nie wymagają od studentów systematyczności. Co prawda, co pół roku czeka na nich sesja egzaminacyjna, jednak o wiele ciężej jest im zmotywować się do nauki. Po studiach sprawa wygląda jeszcze gorzej. Jak więc znaleźć wewnętrzną siłę, by bez względu na okoliczności, zmotywować się do działania?
- Odpowiedz sobie, dlaczego chcesz to zrobić
O wiele łatwiej jest nam się uczyć rzeczy, które nas interesują. Może warto więc przenieść ten schemat na obszary, które powinniśmy przyswoić, a które nie do końca nam odpowiadają? Warto w tym przypadku zastanowić się, dlaczego tak właściwie jest nam potrzebna ta wiedza. Co dzięki temu możemy zyskać? Znajdźmy pozytywne aspekty, które będą wynikać z przyswojenia danego materiału, a nauka przebiegnie znacznie bardziej efektywnie.
- Podziel materiał na etapy
Przed Tobą ogromna ilość materiału do przyswojenia? Boisz się na samą myśl, ile czeka Cię nauki i sądzisz, że nie dasz rady tego dokonać? Podziel materiał na części. Oszacuj, ile jesteś w stanie nauczyć się jednego dnia, a otrzymasz ilość dni, które są Ci potrzebne, aby przyswoić całość. Ważne, by działać systematycznie, krok po kroku. Jeśli Twoim celem będzie codziennie nauczyć się 10 stron materiału, to zawsze lepiej brzmi niż 100.
- Po prostu zacznij
Im dłużej będziesz zwlekać, tym gorzej będzie Ci zebrać się do działania. Znajdziesz milion rzeczy do zrobienia, ważnych akurat w tej chwili. Odkurzysz w domu wszystkie zakamarki, umyjesz okna i wyprasujesz wszystkie ubrania. Wszystko po to, by odwlec w czasie to, na czym faktycznie powinno Ci zależeć. Jeśli masz taki problem – wróć do punktu pierwszego, wycisz umysł i po prostu zabierz się do pracy. Będziesz potrzebować chwili, by skupić całą swoją uwagę na tym, co w danej chwili najważniejsze, jednak po kilkunastu minutach zauważysz, że to wcale nie jest takie straszne.
- Odpoczywaj aktywnie
Praca umysłowa jest wbrew pozorom bardzo wymagającym zajęciem i męczy ciało podobnie jak praca fizyczna. Warto więc zdecydować się na aktywny wypoczynek, który pozwoli Ci odciążyć głowę i zmobilizować ciało do lepszej pracy. Idź na basen, na rower, zajęcia fitness. Albo po prostu potańcz w domu, zrób kilka przysiadów. Przyspieszysz bicie serca, a zatem krążenie krwi i transport tlenu w organizmie. Zobaczysz, że Twoje ciało i głowa również – będą Ci bardzo wdzięczne.
- Nagradzaj się
Ustal sobie system nagród za zaliczenie mniejszych etapów nauki. Będą to małe motywacyjne marchewki, które pozwolą Ci znaleźć dodatkową chęć do przyswojenia kolejnych partii materiału. Tylko podejdź do tego sprawiedliwie i nagradzaj za faktycznie wykonaną pracę.
- Ucz się w grupie zmotywowanych osób
Udało Ci się zapewne zauważyć, że grono ludzi, którymi się otaczasz, mocno wpływa na Twoje zachowanie i nastrój. Jeśli masz ćwiczyć – chcesz to robić w grupie, bo w pojedynkę łatwiej Ci odpuścić. Dlaczego nie zastosować tego w przypadku nauki? W MySkills możesz dołączyć do grup szkoleniowych dotyczących danego szkolenia, w których trener i inni uczestnicy wspierają proces wdrażania wiedzy zdobytej podczas szkoleń. Dzięki temu na bieżąco będziesz mieć kontakt z ludźmi, którym tak jak Tobie zależy na zgłębieniu wiedzy.