MySkills Blog

Warto popełniać błędy? Poznaj 5 powodów

on 20 stycznia 2016 No comments

Czy lubisz popełniać błędy? Przypuszczam, że odpowiedź wielu osób w tym momencie zabrzmi „nie”. Reakcja niby naturalna, a jednak bardzo zgubna. Nic przecież nas tak nie rozwija jak nasze własne błędy. Poznaj więc 5 powodów, które odpowiedzą na pytanie, dlaczego warto popełniać błędy.

 

Dzięki błędom uczymy się nowych rzeczy

Mówi się, że najlepiej uczyć się na cudzych błędach. Ale – nie ma co się oszukiwać – wiele osób ma problem z dostrzeżeniem pewnego schematu postępowania u innych osób, który doprowadza do popełnienia błędu, wyciągnięciem z niego wniosków i zastosowaniem ich w swoim życiu. Ba! Wielu ma problem, aby taki schemat dostrzec u siebie i wyciągnąć wnioski z własnej sytuacji! I to często prowadzi do popełniania tych samych błędów.

To  właśnie jest kluczem nauki na błędach – przeanalizowanie błędu i wyciągnięcie na jego podstawie wniosków. Aby tego dokonać, należy zastanowić się, co się w danej sytuacji zrobiło dobrze, a co nie – następnie zastanowić się, co należałoby poprawić i następnym razem zastosować swoje wnioski w praktyce.

Warto pamiętać, że choć to nie jest najprzyjemniejszy ze sposobów uczenia się, to na pewno jeden z najskuteczniejszych. Jeśli podejdziemy do błędów jako do pierwszego kroku do nauczenia się nowej rzeczy, nasze życie stanie się o wiele prostsze. 😉

Nabieramy dystansu do siebie

Tak, tak – to jest możliwe. W końcu jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas popełnia błędy. Nie jesteśmy nieomylni (na szczęście!) i pomyłki są naturalnym efektem naszych działań. Bo, jak wielu mawia – nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi.

Ten punkt o wiele łatwiej wykonać, jeśli zaliczy się punkt pierwszy. Zatem, jeśli następnym razem zrobisz coś nie tak, po prostu uśmiechnij się do siebie i zdystansuj. Kwestia wprawy.

Uczymy się pokory

Błędy nie raz zagrały na nosie wielu panom i paniom „ważnym”. Dobrze jest mieć rację, ale nie ma nic złego w myleniu się. Nie ma jednak nic gorszego niż niedopuszczanie do siebie myśli o pomyłce. Warto popełniać błędy, ponieważ pozwalają nabrać pokory oraz – zdystansować się (patrz pkt 2).

Zyskujemy sporą dawkę motywacji

Jest masa ludzi, których największym motorem do działania jest myśl, że czegoś im nie wolno, coś ich ogranicza. Świadomość, że ogranicza ich własna słabość działa jeszcze mocniej – wkładają bardzo dużo zapału, by przezwyciężyć własne braki. Warto spojrzeć więc na swoje pomyłki jako na wyzwania, które tylko czekają, by stawić im czoło.

Poznajemy lepszych od siebie

Kiedy popełniamy błędy, możemy ten fakt zataić przed innymi i udać, że nic się nie stało, lub poprosić o pomoc osoby, które znają się na czymś lepiej od nas. Oczywiście zachęcam, by wybierać tę drugą opcję, która pozwoli nie tylko rozprawić się z problemem, ale również poznać ciekawą osobę, która chętnie podzieli się swoją wiedzą. Dwie pieczenie na jednym ogniu.

 

 

 

Anna WojciechowskaWarto popełniać błędy? Poznaj 5 powodów

Related Posts

Take a look at these posts