MySkills Blog

Jak wyznaczać cele, aby zrealizować postanowienia noworoczne?

on 27 grudnia 2016 No comments

Koniec roku sprzyja refleksji i podsumowaniom naszych dotychczasowych działań. Analizujemy swoje błędy  i odświeżamy wyciągnięte wnioski, cieszymy się z sukcesów. Przypominamy sobie nasze postanowienia na 2016 rok i… no właśnie. Jeśli należysz do grona osób, które konsekwentnie trzymały się swojego noworocznego planu, to należą Ci się gratulacje. Jeśli nie – zapraszamy do lektury tego artykułu, z którego dowiesz się, jak poprawnie wyznaczać cele, aby w końcu zrealizować postanowienia noworoczne. A jeśli Twoje plany na 2016 zostały zrealizowane pomyślnie – to zostań tu jeszcze na chwilę. Mamy nadzieję, że ten artykuł wniesie nową jakość do Twojego podejścia o zarządzaniu czasem.

Piramida celów

Po pierwsze zastanów się, na czym tak naprawdę Ci zależy. Wypisz wszystkie cele, które chcesz osiągnąć i stwórz z nich piramidki. Chodzi o to, aby rozbić cel na mniejsze cele, czyli konkretne działania. Odpowiedz sobie na pytanie, co musisz zrobić, aby Twoje plany mogły ujrzeć światło dzienne?

Stwórz harmonogram

Jeśli już wiesz, jakie działania przybliżą Cię do realizacji Twoich celów, weź do ręki kalendarz i wpisz wszystkie działania do kalendarza. Jeśli nie masz jeszcze wprawy w zarządzaniu swoim czasem, zacznij od zaplanowania jednego-dwóch miesięcy i sprawdź, czy Twój plan wymaga korekty. Jeśli będziesz działać bez zarzutu – rozpisz działania na kolejne miesiące. Jeśli widzisz, że działania żyją jedynie na papierze – no cóż, warto jeszcze raz zweryfikować, czy faktycznie chcesz osiągnąć swój cel (może tak naprawdę nie jest Twój, tylko narzucony?) oraz czy pasuje on do Twojego dotychczasowego życia, o czym przeczytasz dosłownie za kilka sekund, bo już w kolejnym akapicie…

Dopasuj cele do swojego dotychczasowego dnia

Masz ambitne cele i postanowienia? Doskonale! Pamiętaj tylko, że nie od razu Rzym zbudowano i jeśli narzucisz na siebie zbyt wiele zadań, które będą kolidować z Twoim dotychczasowym trybem życia, to nic oprócz frustracji się nie wydarzy. Czas nagle się nie rozmnoży, więc jeśli do tej pory brakowało Ci czasu na pewne czynności, zweryfikuj, czy jesteś w stanie zrezygnować z pewnych zadań? Na pierwszy ogień niech pójdą wszelkie pożeracze czasu – sprawdź sumiennie, ile czasu w ciągu dnia poświęcasz na rzeczy, które nie wnoszą nic wartościowego do Twojego życia i zastąp je tym, co faktycznie wpłynie na Ciebie pozytywnie.

Przygotuj się do działania

Na początku odpowiedz sobie na kilka istotnych pytań. Jeśli to już któreś podejście do realizacji tego samego celu, zastanów się, co do tej pory blokowało Cię w realizacji tego celu? Po drugie pomyśl, czy potrzebujesz się czegoś nauczyć, aby zrealizować swój cel? I w końcu – czy potrzebujesz czyjejś pomocy?

Przystąp do działania jak najszybciej!

Nie czekaj do stycznia – jeśli pewne zadania możesz zacząć wdrażać już dzisiaj, to zrób to dzisiaj. Jeśli faktycznie na czymś mocno Ci zależy, to nie warto tego odkładać w czasie. Wszak najlepszy czas na działanie jest teraz!

Anna WojciechowskaJak wyznaczać cele, aby zrealizować postanowienia noworoczne?

Related Posts

Take a look at these posts