Coraz częściej okazuje się, że samo mocne CV nie da Ci gwarancji zdobycia wymarzonej pracy. Proces rekrutacyjny ma pomóc rekruterowi wyłonić kandydata, który będzie posiadał nie tylko odpowiednie doświadczenie zawodowe, ale przede wszystkim odpowiednie umiejętności i wiedzę wykraczającą poza program uczelni wyższych. Co ciekawe, dużą rolę odgrywają również cechy idealnego pracownika, które coraz częściej określane są przez samego pracodawcę. Co to za cechy i jak prezentuje się obraz idealnego pracownika?
Cechy idealnego pracownika
Cechą najczęściej wskazywaną przez pracodawców jest odpowiedzialność oraz pełne wywiązywanie się ze swoich obowiązków. Ponadto pracodawcy wymagają, aby ich przyszły pracownik był zaangażowany w powierzone projekty oraz potrafił utożsamiać się z zespołem. Do tego należy dodać lojalność wobec pracodawcy oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. Otwartość na zmiany oraz umiejętność pracy w dynamicznie zmieniającym się środowisku jest kolejną cechą, która wpisuje się w idealny obraz przyszłego pracownika. Pracodawcy oczekują również, że pracownik będzie potrafił podejmować samodzielne decyzje, za które będzie brać pełną odpowiedzialność, co wiązać się będzie ze wszystkimi konsekwencjami takiego działania – zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi. Pracodawcy liczą również, że kolejny członek zespołu będzie osobą kreatywną, która wniesie nowe pomysły i innowacje do firmy.
Kompetencje idealnego pracownika
Pracodawcy często mają ściśle określone wymagania odnośnie kompetencji przyszłego pracownika. Najczęściej zatrudniane są osoby, które posiadają dobrze rozwinięte kompetencje miękkie, do których należą efektywna komunikacja, umiejętność pracy w zespole, asertywność oraz łatwość budowania relacji. Dla pracodawcy ważna jest również umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów oraz przejawianie własnej inicjatywy. Co ciekawe, dla osoby, która zamierza zatrudnić pracownika ważne są również umiejętności związane z zarządzaniem sobą w czasie – czyli umiejętność planowania i organizowania własnego czasu pracy jest bardzo mile widziane.
Jak widać dla przyszłego pracodawcy ważna jest przede wszystkim samodzielność i zaangażowanie kandydata. Wiedza teoretyczna odgrywa również bardzo dużą rolę, jednak ogromnie istotna jest umiejętność wykorzystania swojej wiedzy w praktyce. Pracodawcy chcą czuć, że mogą polegać na swoim zespole, dlatego przychylniej patrzą na osoby, które wpisują się w przedstawiony obraz idealnego pracownika.
Możesz odetchnąć z ulgą, jeśli na swoim koncie masz nie tylko bogate doświadczenie, ale również wszystkie wymienione cechy i kompetencje. Jeśli nie – nic straconego. Na rynku jest wiele wartościowych szkoleń i warsztatów, które odpowiednio poradzą sobie z Twoją luką kompetencyjną. A jeśli chcesz w szybki sposób sprawdzić, z których obszarach powinieneś się dokształcić, skorzystaj z za darmo narzędzia, które oferuje MySkills. >> sprawdź