MySkills Blog

Najbardziej pożądane cechy na rynku pracy – ranking MySkills

on 14 grudnia 2015 1 comment

Wszyscy bardzo się od siebie różnimy. Jedni są urodzonymi liderami, drudzy doskonale czują się będąc sam na sam z tabelkami w Excelu. Każdy z nas posiada inne cechy kompetencje – i nie warto oceniać, które są lepsze, a które gorsze.Warto jednak zastanowić się, które kompetencje i cechy są szczególnie pożądane u pracowników, bez względu na zakres obowiązków, który na nich spoczywa. To pytanie nurtowało nas na tyle, że postanowiliśmy wskazać najbardziej pożądane cechy na rynku pracy. Sprawdź, czy je posiadasz!

Warto jednak zastanowić się, które kompetencje są szczególnie pożądane u pracowników, bez względu na zakres obowiązków, który na nich spoczywa. Zastanowiliśmy się nad tym wspólnie w zespole MySkills i oto pożądane cechy na rynku pracy według naszego rankingu:

Komunikatywność

Na pierwszy rzut oka – banalna sprawa. Każdemu przecież wydaje się, że potrafi porozumiewać się z innymi. Otóż okazuje się, że nie jest to takie proste. Ludzie komunikatywni, to osoby, które potrafią precyzyjnie wyrażać swoje myśli, rozumieją wypowiedzi innych i potrafią słuchać. Komunikatywność to również zdolność podtrzymywania rozmowy, nawiązywanie relacji  – a w tym zawiera się również cała komunikacja niewerbalna (kontakt wzrokowy, mowa ciała, ton głosu). Wzięcie pod uwagę tych wszystkich aspektów i przedstawienie ich w pryzmacie różnorodnych sytuacji, np. nowych czy stresujących, sprawia, że posiadaniem tej kompetencji tak naprawdę może poszczycić się nie tak wielu, jak mogłoby się wydawać.

Samodzielność

Drugie miejsce zajmuje w naszym rankingu samodzielność. Pod tym hasłem kryje się wiele elementów, jak np. samodzielność w rozwiązywaniu problemów, czy podejmowaniu decyzji. Wiąże się to oczywiście z wzięciem odpowiedzialności za swoje działania, a na to nie zawsze mamy ochotę. W środowisku pracy jest to kompetencja szczególnie ważna bez względu na obejmowane stanowisko. Świadczy o chęci rozwoju, zaangażowaniu oraz inteligencji pracownika. Warto więc wziąć sprawy w swoje ręce i działać! Bez obaw przed popełnieniem błędu. Dzięki nim najwięcej się uczymy i warto o tym pamiętać.

Dobra organizacja pracy i zarządzanie czasem

Efektywnego pracownika wyróżnia przede wszystkim to, że potrafi tak zaplanować swoje działania, aby zdążenie przed deadlinem nie było przypadkiem. Potrafi odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się środowisku pracy, ustalać priorytety, zajmować się swoimi tematami tak, by mogły toczyć się w jednym czasie. Wyciskanie czasu jak cytrynę jest obecnie na wagę złota, więc jeśli nie jest to Twoja wrodzona predyspozycja – koniecznie zorientuj się w technikach zarządzania czasem i zastosuj tę, która najbardziej do Ciebie pasuje.

Zdolność analitycznego myślenia

Chodzi tu o kompleksowe i spójne podejście do powierzonego zadania. Łączy się to ściśle z samodzielnością, wymaga wyjścia poza schemat. Nie chodzi o wymyślanie koła na nowo, ale o świeże i kreatywne spojrzenie, dostrzeżenie możliwości i radzenie sobie z ograniczeniami, łączenie faktów i wyciąganie systematycznie wniosków na przyszłość.

Orientacja na cel

W pracy istotna jest… praca. Efektywna, skoncentrowana na celach do zrealizowania. Nikomu nie zależy przecież na bezproduktywnym przesiedzeniu w biurze 8 godzin – jest to zwyczajne zmarnowanie czasu. Każde powierzone zadanie, przede wszystkim te trudne do zrealizowania, warto postrzegać w kontekście celu. Przygotować  się do jego realizacji, zaplanować działania i dążyć do niego – konsekwentnie i z uśmiechem, że właśnie stoi się przed szansą nauczenia czegoś nowego.

Naszym zdaniem, jest to TOP 5 jeśli chodzi o najbardziej pożądane cechy na rynku pracy, które z resztą chcemy pielęgnować u nas w zespole. Warto jednak pamiętać, że wrodzone predyspozycje to jedno, a rozwijanie umiejętności to drugie. Warto mieć świadomość swoich braków, by móc nad nimi pracować, np. poprzez udział w odpowiednich szkoleniach.

A co Ty o tym sądzisz? Może uważasz, że jakieś inne typy kompetencji są najbardziej pożądane u pracowników? Daj nam znać w komentarzu!

Anna WojciechowskaNajbardziej pożądane cechy na rynku pracy – ranking MySkills

Related Posts

Take a look at these posts